In 2025 is het 100 jaar geleden dat de Amerikaanse folk- en countryzanger Derroll Adams (1925–2000) geboren werd. Vanaf de jaren 1950 bracht Derroll de Amerikaanse muziek naar Europa en ook naar Antwerpen en Brussel. Merodefestival viert de invloedrijke muzikant een maand lang, met een expo en een reeks middagconcerten in Museum Vleeshuis (Antwerpen) en het MIM (Brussel), maar er zijn ook lezingen en er verschijnt een boek over deze banjoman van de hand van Marc Vandemoortele.

Op 27 november 2025 zou Derroll Adams honderd jaar geworden zijn. De flamboyante Amerikaan met de vijf­snarige banjo en cowboyhoed arriveerde eind jaren vijftig in de Lage Landen, zonder drang naar roem of geld, maar op zoek naar een eenvoudiger leven. Met zijn diepe stem en zachte banjoklank raakt hij mensen recht in het hart – niet door virtuositeit, maar door warmte, eerlijkheid en een vleug melancholie. Zijn stem en banjo hebben een zachte klank, eenvoudig en nooit bedoeld om te imponeren, maar altijd om dicht bij de mensen te komen, warmte te brengen en anderen te inspireren.
Zijn leven – getekend door oorlog, zwerversbestaan en kunstenaarskringen – leest als een reis van Portland via Californische beatcultuur en EXPO ‘58 naar Brusselse cafés (de Welkom) en Antwerpse podia (de Muze). 

Een gentleman cowboy in Antwerpen
Daar groeit hij uit tot een onbedoeld icoon van authenticiteit, non-conformisme en muzikale melancholie, een “gentleman cowboy” en “banjoman” die generaties muzikanten inspireert – van Donovan en Allan Taylor tot Wannes Van de Velde en Roland Van Campenhout. Zo wordt Derroll Adams een sleutelfiguur voor de Europese muziekscene: hij toont dat de echte kracht van muziek niet uit commercie of virtuositeit komt, maar uit echtheid, eenvoud en trouw aan je eigen pad.

Muzikaal eerbetoon in Brussel en Antwerpen
Tijdens de hele maand november 2025 viert Merodefestival dit jubileum samen met Awa vzw, Muziekpublique, Muziekclub ’t Ey, Museum Vleeshuis en het Muziekinstrumentenmuseum zowel in Brussel als in Antwerpen.

Een expo in Museum Vleeshuis in Antwerpen en het Muziekinstrumentenmuseum toont zijn verhaal, zijn filosofie en zijn vele gezichten, terwijl een reeks concerten op dezelfde locaties met o.a. Roland, Cahalen Morrison (USA), Rowan Rheingans (UK) en Bao Sissoko (SEN) laat horen hoe zijn invloed nog altijd doorwerkt in de hedendaagse folk- en singer-songwritercultuur.

Bijzonder is dat Danny Levy, Derrolls weduwe en een van de gewaardeerde vrijwilligers van Merodefestival, voor deze gelegenheid het persoonlijke archief van Derroll openstelt. 

Boek en playlist
Daarnaast verschijnt het boek Derroll Adams. The Streetwise Banjo van Marc Vandemoortele en een nieuwe playlist, geproduceerd door Laura Cortese, met muziek gebaseerd op Derroll’s werk van o.a. Meskerem Mees, Björn Eriksson, Kaia Kater, Rowan Rheingans, Johannes Wannyn en Cortese zelf.

Het boek wordt voorgesteld op 26 oktober in Muziekclub ‘t Ey, de volledige playlist verschijnt op 27 november, Derroll’s verjaardag, maar wordt voorafgegaan door The Rock, een nummer van Derroll bewerkt door Meskerem Mees dat op alle streaming platformen uitkomt in de laatste week van oktober.

Dwarse muziek  
Op 18 november wordt het verhaal van Derroll ook als kapstop gebruikt voor de Music Talks van Museum Vleeshuis rond Dwarse muziek alternatieve muzikanten & podia in Antwerpen in de jaren ‘70 en ‘80.
Derroll 100 affiche
Meer info en het volledige programma met blog, teksten, geluids- en videofragmenten vind je op: www.derroll100.be.